Yeni Dünya Düzeninde Var Olmak

Yeni Dünya Düzeninde Var Olmak
Yeni Dünya Düzeninde Var Olmak

Yeni Dünya Düzeninde Var Olmak

COVID-19 küresel salgını, dünya çapında birçok şirketin ve milyonlarca insanın yaşam şeklini ve iş yaşamını, zorlayıcı bir değişime itmektedir. Bunu bir kriz olarak nitelendirmek gerekirse bu daha önce yaşadığımız hiçbir kriz ile örtüşmemektedir. Bu nedenle yeni dünya düzeninde var olmak sorununun, insan ve iş yaşamına etkisi ne yazık ki ölçülebilir olmamaktadır. COVID-19 etkisiyle sürdürülebilir teknolojilerin kullanımının arttığı yeni dünya düzenine geçiş gözlemleniyor. Dijital ortama teması zorunlu kılan bu yeni dönemde proaktif bir rol almayı tercih etmemiz gerekecek gibi görünüyor. Dünyayı etkisine alan kuvvetli bir fırtınanın esintisinden etkilenmemek çok da mümkün olmayacak.

COVID-19 Etkisiyle Değişim

Şirketler daha şimdiden öngürülemeyen iş ortamı gerekçesiyle uzun vadeli dönüşüm stratejilerini belirlemeye başlıyor. Ellerinde bulunan mevcut kaynaklarını dinamik ve etkin bir şekilde kullanmalarını kolaylaştıracak olan uzaktan çalışma sistemine alışmaya ve kalıcı hale getirmeye dair planlar yapıyorlar. Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın COVID-19’un tüm iş yaşamında büyük çaplı bir kesintiye yol açması bekleniyor ve salgının etkilerini bertaraf etmek için büyük çapta bir değişim kaçınılmaz görünüyor. Şimdiye kadar hızlı ve etkili aksiyonlarla krizi atlatan şirketlerin şimdi akıllarında tek bir soru var: Sırada ne var?

Yeni Dünya Düzeninde Var Olmak

Kaynak:Coronavirus Flash Survey: March 2020, S&P Global, 2020

Çalışanların Beklentilerindeki Farklılıklar

İçerisinde bulunduğumuz kriz, insanları bulundukları mevcut konumlarının yanı sıra kariyerlerini de yeniden gözden geçirmeye yöneltiyor. İş yerinde eşitlik, insan odaklı yaklaşım, güçlü yönetim ve teknolojik dönüşüm artık yeni beklentilerin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Günümüz dünyasında değişimin bir parçası olamayan ve sektördeki mevcut konumunu kaybeden şirketler olduğu gerçeği ise inkar edilemeyecek bir olgudur ve mevcut sektöre bir şekilde katkıda bulunan çalışanların, yeni dünya düzeninde kendilerine yeni bir kariyer fırsatı arayışı içerisine girmeleri olağan gözüküyor.

Küresel Salgının Açtığı Yeni Kapılar

Dijital dünya ile teması zorunlu kılan bir süreçten geçiyoruz. Bunun çoğu insan için alışılmışın dışında ve yepyeni bir dünya düzeni olduğu inkar edilemez. Bilgi ve teknoloji çağı içinde olduğumuzu varsayarsak kariyer planlarımızı ve kişisel gelişim hedeflerimizi bu algının dışında tutmak oldukça güç olacaktır. Yeni dünya düzeni, ilk seferde korkutucu gibi gözükse de insanların sektördeki varlıklarını sürdürebilmeleri için ayak uydurmaları gereken zorunlu bir gerçek. Geleneksel yaşam şartlarının ellerinde büyümüş ve teknoloji ile çok geç karşılaşmış Y kuşağının, teknolojik zenginlik içerisinde doğmuş ve büyümüş Z kuşağına göre zorlanacağı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Z kuşağı, geleneksel mesleklerden daha çok teknoloji ile ilgili mesleklere yöneliyorlar. Örneğin bir doktor, hemşire olmaktan daha çok freelance çalışmaya imkan sunan içerik üreticisi, web sitesi tasarımcısı gibi meslekleri tercih eden gençlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Buna beyaz yakalı olmaktan mobil yakalı olmaya bir geçiş serüveni de diyebiliriz. Tüm dünya üzerinde olumsuz etkileri konuşulan küresel salgın COVID-19’un, yeni dünya düzeninde gençlere tam da hayal ettikleri meslekleri yapma fırsatı sunuyor olması, küresel salgının olumlu etkileri altında bahsetmek çok da yanlış olmayacaktır.

21. yy’da Yükselen Meslekler

Şimdiye kadar bahsetmiş olduğumuz küresel salgın COVID-19’un değişime zorladığı insan ve iş yaşamında, Z kuşağının tercih ettiği veya edeceği mesleklere biraz değinmek; Bilgi ve teknolojinin çağının bizleri kucakladığı yeni dünya düzeninde yerini alacak ve gelecekte en çok talep edileceğini öngördüğümüz meslekler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Veri Dedektifi

Veri dedektifleri, internet ağlarında bulunan verilerin analizlerini yapmak ve depolanmasından sorumlu olan kişilerdir. Elde ettikleri bilgileri çözümleyerek ilgili kişi veya kurumlara aktarım sağlarlar. Dijital pazarlama alanında sektörde varlığını sürdüren şirketler doğru pazarı analiz etmek, zaman ve paradan tasarruf etmek için bu teknolojiyi kullanıyor. Şunu söylemek mümkün ki; yeni dünya düzeninde bu meslek, geleceğin aranan meslekleri arasında yerini alacak.

Yapay Zeka İş Geliştirme Uzmanı

Yapay zeka iş geliştirme uzmanı, çeşitli sektörlerde kullanılan makineleri insan beyniymiş gibi çalışmaya programlayan, öğrenme algoritmalarını tasarlayan kişidir. Yapay zeka iş geliştirme uzmanları, yazılım firmalarında çalışabilir. Ayrıca gelecek dönemlerde, yani yeni dünya düzeninde hastanelerde, fabrikalarda ve hizmet sektöründe de ihtiyaç duyulacak bir meslek olduğu öngörülmektedir.

Blockchain Geliştiricisi

Son zamanlarda oldukça popüler olan dijital para birimleri kullanılmaktadır. Peki bunları kullanabilmemizi sağlayan teknoloji hakkında ne kadar bilgimiz var? Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri kayıt sistemidir. Anlaşılması şu anda biraz zor olsa da uzmanlara göre internetin bulunuşu gibi dünyayı etkisi altına alan bir teknoloji olacağı söyleniyor. Bu nedenle yeni dünya düzeninde blockchain uygulamalı hizmetlerinin ve ürünleri geliştiren profesyonellerin oldukça revaçta olması bekleniyor.

İçerik Üreticisi

İçerik üreticisi, bir web sayfası için içerik hazırlayan kişiyi ifade etmektedir. Bir web sayfasında yer alan her türlü içerik (metin, fotoğraf vb.), içerik üreticisi tarafından hazırlanır. Dijital pazarın yoğun ilgi gördüğü yeni dünya düzeninde, markaların ürünlerinin daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi ve tanıtımlarının doğru ve anlaşılır yapılabilmesi için profesyonel bir içerik üreticisi ile çalışmak istemeleri öngörülebilir bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir